İletişim

Bilgisayar Mühendisi Bilgi ve Becerileri : Eğitim, Tasarım İlgi Alanları: Doğada Yaşam, Yamaç Paraşütü

Website:Ali KARATAŞ

Son Yazılar

Wordpress

WordPress Güvenliği “Wordfence Security” Kurulum ve Ayarları

Merhaba arkadaşlar, gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte artan web sitesi sayısı ve buna bağlı olarak sitelerin ele geçirmeye çalışan kötü niyetli saldırganların sayısı artıyor.

Wordfence, WordPress sitenizi saldırı girişimlerinden koruyan ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Siteniz eğer Dahası, yok saldırıya uğruyor ve hacker kötü amaçlı yazılım yüklemek için yönetir, o zaman Wordfence sitenizde malware çıkarmak ve yeniden normal çalışma almak için yardımcı olur.

Bu yazımda, açık kaynak kodlu 1 Milyondan fazla etkin yükleme sahip olan WordPress sitesi üzerine Wordfence Security eklentisinin kurulumundan ve ayarlarından bahsedeceğim.

Öncelikle admin panelimize giriş yapıp sol menüden Eklentiler Kısmından Yeni Ekle seçeneğine tıklayıp eklenti yükleme ekranımıza geliyoruz.

Sağ üstten arama kısmında “Wordfence Security” yazıp ilk sırada ki seçenekte ki Hemen Yükle Yazan yere tıklıyoruz. Tıkladıktan otomatik olarak indirilip kurulacak ve 15-20 saniye sonra o butonun üzerinde etkinleştir yazacak oraya tıklıyoruz ve yükleme işlemimiz tamamlandı.

Wordfence Security eklentisinin kurulumu
Wordfence Security eklentisinin kurulumu
Kurulum tamamlandıktan sonraki Giriş ekranımıza E-mail adresimizi yazıyoruz
Şimdi Ayarlarını Yapalım

Bu işlemi iki adımda gerçekleştireceğiz. 1. İşlemde “All Options” kısmındaki ayarlamaları yapacağız. 2. İşlemde “Scan” kısmındaki ayarları yapacağız. Hadi başlayalım.

#İŞLEM 1 – ALL OPTİONS AYARLARI

Öncelikle Sol taraftaki menüden “Wordfence”  yazan yeri bulup üzerine fare ile gelip All Options yazan yere tıklıyoruz.

Tıkladıktan sonra açılan ekran aşağıdaki gibidir.

Tavsiyem benim gösterdiğim yerlerdeki ayarları değiştirmeniz. (Tabi araştırma yaparsanız kendi ayarlarınızı da yapabilirsiniz.) 

#1 View Customization

Bu bölümdeki ayarda “Canlı trafik” butonunu menüde gösteriyoruz.

#2 General Wordfence Options

Bu bölümde WordPress versiyonumuzu gizliyoruz

#3 Firewall Options -> Basic Firewall Options

ÖNEMLİ !!! Burada sol tarafta ki Web Application Firewall Status seçeneğinin altından Learning Mode seçeneğini işaretleyip alttaki Automatically enable on seçeneğini etkinleştirin ve tarihe karışmayın.

Burada eklenti bir hafta boyunca sitenizi inceleyip sitenize özel özellikler ve ayarlar yapacak ve bir hafta sonra normal moduna dönecek eğer bu eklentiyi ilk defa yüklüyorsanız mutlaka yukarıda anlattığım şekilde yapın.

Bunun dışında orta kısımda ki Protection Level kısmında ki butona tıklarsanız uygulama otomatik olarak güvenlik duvarı ayarlarını yapılandırır.

#4 Ayarları Kaydet

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan Save Changes butonuna tıklanır.

 

#İŞLEM 2 – SCAN AYARLARI

Sol taraftaki menüden “Wordfence”  yazan yeri bulup üzerine fare ile gelip Scan yazan yere tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

#1 Start New Scan

Açılan ekranda Start New Scan yazan butona tıklayarak sitemizin güvenlik durumunu test etmek için tarama başlatıyoruz. Bu işlem biraz uzun sürebilir sitenizin büyüklüğüne göre sayfayı kapatmadan bekleyin.

 

#2 Değerlendirme

Tarama bitince sitenizde ki sorunları alttaki resimde ki gibi ekrana çıkaracak burada ki hataları Türkçe’ye çevirerek sorunların ne olduğunu bulup düzeltebilirsiniz. Her hangi bir sorunuz olursa yorum yapabilirsiniz.

İçerik linki

Leave a Response